Mariánský sloup u kostela Matky Boží na Starém Městě

V prostoru před vstupem na hřbitov u kostela Matky Boží na Starém Městě stojí mariánský sloup (Immakulata) z roku 1673, který nechal, podle latinského nápisu na něm, postavit Ferdinand Vilém Slavata:

Sloup tento postaven jest léta 1673, kteréhož zvolen byl pro zásluhy za tajného skutečného radu od Leopolda I., římského císaře, budovatel jeho Ferdinand Vilém, svatého římského císařství hrabě Slavata, vladař Hradecký, aby u přeslavného domu Vladařky moudrosti nový její sloup stál. Leč od krále nebes ku nebeskému jak za to máme, povolán ke dvoru právě v noci svaté slavného vzkříšení téhož krále, úřad i den života svého poslední v Praze dokonal. Což se stalo 2. dubna. (Překlad P. František Bystřický)

Z nápisu je zřejmé, že Vilém Slavata se postavení sloupu nedočkal.
Jedná se o vzácný žulový sloup včetně žulové sochy P. Marie. Je pravděpodobně dílem místního neznámého umělce. Podle některých nedoložených názorů by mohlo jít i o starší práci na sloup přenesenou.