Mariánský sloup na náměstí Zachariáše z Hradce

Sloup byl postaven z odkazu ovdovělé Zuzany Hodové, majitelky domů čp. 52 a 62 na náměstí. Podle ustanovení v její závěti z 5. července 1710 odkázala částku 1000 zl. na "kamenný sloup a sochu Panny Marie, který bude stát uprostřed náměstí naproti domu mému...". Ke zhotovení sloupu došlo na základě smlouvy, kterou 22. května 1716 uzavřeli představitelé Telče s řezbářem (sochařem) Davidem Lipartem z Brtnice. Smlouva je pozoruhodným dokumentem jak pečlivého zadání díla, tak definicemi vztahů mezi zadavatelem a zhotovitelem sloupu. Celá je publikována v práci Město a panství Telč autorů J. Beringera a J. Janouška (str. 227 až 233).

Podle zadání donátorky jsou na sloupu, mimo na vrcholu stojící sochy P. Marie na zeměkouli, sochy světců a Anděla Strážného. Sloup je opatřen také letopočtem dohotovení (1720), znakem města a erby tehdejších majitelů panství Františka Antonína Liechtensteina - Kastelkorna a jeho manželky Marie Anny, roz. hraběnky z Halleweilu.
To, že je mezi světci na sloupu zastoupen také sv. Roch, je důvodem toho, že sloup je označován někdy také jako morový.
 
Základní údaje o sloupu:
Autor: David Lipart, sochař a řezbář z Brtnice za pomoci Františka Neuwirta, kameníka z Telče a pomocníků.
Doba vzniku: 1716 - 1720
Materiál: žula, mušlový vápenec (sochy)
Popis: Na žulové balustrádě stojí 8 andílků. Na podstavci sloupu vpředu zleva sochy sv. Šebestiána, sv. Jakuba, sv. Rocha, sv. Františka Xaverského, Anděla Strážce a sv. Jana Nepomuckého. V jeskyni v podstavci vpředu sv. Rozálie, vzadu sv. Maří Magdalena.
Výška sloupu: 10,90 m. Pata sloupu leží v nadmořské výšce 521,90 m Bpv
 
 
Autor kresby Václav Ondráček
Zaměření Progeo Jihlava, Lazebnická 12,Jihlava www.progeo.cz